LEASING SAMOCHODOWY

Leasing samochodowy to rozwiązanie, nad którym coraz częściej zastanawiają się różnorodne podmioty gospodarcze. Do dyspozycji mają leasing finansowy przypominający raty kredytu oraz leasing operacyjny przypominający najem bądź dzierżawę. Takie formy leasingu są skierowane do przedsiębiorców. Natomiast dla klientów prywatnych został przygotowany leasing konsumencki. Umowa leasingowa polega na nabyciu przez leasingodawcę przedmiotu leasingu (np. samochodu) i udostępnienie go za ustalone raty, czyli opłaty leasingowe. Do przedmiotu leasingu można zaliczyć samochód będący już własnością leasingodawcy.

leasing_samochodowy

Rodzaje finansowanie leasingiem

Leasing finansowy – prawo własności przedmiotu leasingu przechodzi na leasingobiorcę (po uiszczeniu ostatniej raty).

Leasing operacyjny – leasingobiorca, po okresie umowy leasingowej, ma prawo wykupu samochodu, ale nie musi z niego skorzystać.

Dlaczego firmy wybierają leasing zamiast kredytu samochodowego?

 

  • instytucje bankowe ograniczają swoje oferty kredytowe dla większych i stabilnych finansowo firm, więc małe i nowe firmy nie mogą liczyć na odpowiednie wsparcie finansowe
  • firmy decydujące się na leasing floty samochodowej mogą liczyć na dodatkowe zniżki i promocje u dealera
  • przedsiębiorcy mogą odliczyć od VAT-u koszty leasingowe, jeśli korzystają z przedmiotu leasingu na potrzeby działalności gospodarczej
  • leasingobiorca ma sposobność wymienić samochód pod koniec umowy leasingowej na nowszy
  • leasing uwzględnia możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy leasingowej

Leasing to minimum formalności

 

Firmy i osoby prywatne decydując się na leasing rezygnują z załatwiania wielu formalności i biegania po urzędach. Ułatwieniem okazuje się prosta umowa leasingowa, która zwraca uwagę na to, kto jest odpowiedzialny za zakup przedmiotu leasingu (auta), ubezpieczenie i koszty rejestracji. Zawarta jest w niej informacja, że leasingobiorca ponosi wszelką odpowiedzialność za szkody komunikacyjne. Leasing wyklucza obowiązek określenia zdolności kredytowej. Wystarczające jest zaświadczenie o zatrudnieniu bądź prowadzonej działalności, dokumenty i wyciągi o uzyskiwanych przychodach.

 

Decydując się na leasing warto być na bieżąco z aktualnymi opłatami i przepisami prawnymi, które dotyczą zarówno osób prywatnych jak i przedsiębiorców. Te przepisy mają często wpływ na wysokość raty leasingowej.

Rata leasingowa to:

  • opłata wstępna
  • raty z tytułu spłaty wartości początkowej samochodu (kapitałowe)
  • raty z tytułu odsetek ustalonych przez leasingodawcę (odsetkowe)
  • opłata końcowa

 

Gdy leasingobiorca ma pewne wahania związane z modyfikacją leasingowanego pojazdu, powinien jak najszybciej skontaktować się z doradcą firmy leasingowej. Czasami drobne zmiany w pojeździe mogą przyczynić się do znaczącego obniżenia jego wartości.

Zamów kontakt z naszym doradcą